کد خبر : 218391 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Nov 24 2020 9:38AM - 1399/09/04
0 نفر 0 نفر

مهاجرت و حاشیه‌نشینی سمیرمی‌ها به دلیل کم آبی

سیناخبر- نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: سدهایی که باید روی رودخانه مارگون زده شود عملیاتی نشده است، مطالعات سد دهان و سد شهید انجام شده و سد تنگاب را هم داریم اما اقدام عملیاتی رو آن انجام نشده و بسیاری از درخت‌های شهرستان سمیرم در این سال‌های اخیر به دلیل کمبود آب خشک شده است.

مهاجرت و حاشیه‌نشینی سمیرمی‌ها به دلیل کم آبی

به گزارش روز سه شنبه سیناخبر اصغر سلیمی درخصوص وضعیت آب استان اصفهان اظهار داشت: بحث آب مشکل اساسی است که بسیاری از مناطق کشور را درگیر کرده است و حوزه استان اصفهان نیز با توجه به اینکه زاینده‌رود یکی از رودهای مهم استان است که جنبه بین‌المللی هم دارد و بسیاری از گردشگران از آن استفاده می‌کنند، دچار مشکل شده است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: در زمان شیخ بهایی این مسیر ادامه داشته و گردشگران و مسافران از این جاذبه گردشگری و کشاورزان نیز از آن استفاده می‌کردند؛ امروز نیز بسیاری از کشاورزان منتظر بودند که همیشه این رود جاری باشد و از آن استفاده کنند.

وی درخصوص وضعیت آب شهرستان سمیرم نیز تصریح کرد: شهرستان ما جزء سرشاخه‌های کارون است و از نظر منابع آبی، وضعیت خوبی داریم ولی با توجه به خشکسالی‌ها و تغییر اقلیم از برف به باران که داشتیم، بارش‌ها از حوزه ما خارج شده است.

سلیمی با بیان اینکه نزدیک به ۱.۵ میلیارد متر مکعب آب از حوزه آبریز شهرستان سمیرم خارج می‌شود، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم آن طور که باید از این منبع خدادادی استفاده کنیم، باتوجه به این نکته که زمین‌های مرغوب داریم و هم مرز چهار استان هستیم، این کار هنوز انجام نشده است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: سدهایی که باید روی رودخانه مارگون زده شود عملیاتی نشده است، مطالعات سد دهان و سد شهید انجام شده و سد تنگاب را هم داریم اما اقدام عملیاتی رو آن انجام نشده و بسیاری از درخت‌های شهرستان سمیرم در این سال‌های اخیر به دلیل کمبود آب خشک شده است.

وی ابراز کرد: انتظار داریم که سدهایی که مطالعاتشان انجام شده روی رودخانه زده شود، بسیاری از آب این رودخانه‌ها به خلیج فارس ریخته می‌شود و عملا استفاده‌ای نمی‌شود و کشاورزان ما هم منتظر آب هستند.

سلیمی اضافه کرد: بسیاری از افرادی که در شهرستان زندگی می‌کردند، به همین دلیل مهاجرت کردند و در حاشیه شهرها سکنی گزیدند و مشکلات فراوانی دارند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به منابع آبی اگر مشکل امکانات آب را در شهرستان حل کنیم، اشتغال در شهرستان‌ رونق می‌گیرد و مشکلات افرادی که قصد مهاجرت دارند کمتر می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang