کد خبر : 218257 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Oct 20 2020 11:00AM - 1399/07/29
0 نفر 0 نفر

خلبانی که جواب تحقیر صدام را بعد از دو ساعت داد

سیناخبر- صدام حسین برای تحقیر کردن خلبانان ایرانی در یک مصاحبه تلویزیونی به خبرنگار خارجی گفت: «به هر جوجه کلاغ ایرانی که بتواند به ۵۰۰ مایلی نیروگاه بصره نزدیک شود حقوق یک سال خود را جایزه خواهم داد.»

خلبانی که جواب تحقیر صدام را بعد از دو ساعت داد

به گزارش سیناخبر علی غفوری از جمله نویسندگان و پژوهشگران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. او در کتاب «عقاب‌های سرزمین ایران» جلد اول، چاپ دوم (۱۳۹۵) صفحه۱۱۷ روایت کرده است:

روایت اول/ پاسخگویی بعد از دوساعت

در دوران جنگ تحمیلی نیز صدام حسین برای تحقیر کردن خلبانان ایرانی در یک مصاحبه تلویزیونی به خبرنگار خارجی گفت: «به هر جوجه کلاغ ایرانی که بتواند به ۵۰۰ مایلی نیروگاه بصره نزدیک شود حقوق یک سال خود را جایزه خواهم داد.» تنها دو ساعت و نیم بعد از این مصاحبه صدام، عباس دوران و حیدریان و علیرضا یاسینی نیروگاه بصره را بمباران کردند.

روایت دوم/ ققنوس ایرانی به میهن بازگشت

صبح روز ۳۰ تیرماه ۱۳۶۱ خلبان شهید عباس دوران که در تعداد پرواز جنگی در نیروی هوایی رکورد داشت و عراق برای سرش جایزه تعیین کرده بود، پس از بمباران پالایشگاه بغداد هواپیمایش را که آتش گرفته بود به هتل محل برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد‌ها کوبید و با شهادت خود، کاری کرد که اجلاس سران غیرمتعهد‌ها به علت فقدان امنیت در بغداد برگزار نشد. پیکر پاک شهید عباس دوران به همراه ۵۷۰ شهید دیگر در روز دوم مردادماه ۱۳۸۱ به خاک پاک میهن بازگشت.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang