کد خبر : 186795 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Dec 1 2019 10:17AM - 1398/09/10
0 نفر 0 نفر

شهرضا پایلوت اجرای طرح الگوی کشت در کشور شد

سیناخبر- مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به اهمیت اجرای طرح الگوی کشت در ایران، گفت: ۷ شهرستان در کشور پایلوت تغییر الگوی کشت شدند و تنها شهرستانی که طرح آن آماده شد، شهرستان شهرضا است و از سال زراعی آینده این طرح را در شهرستان اجرایی کنیم.

شهرضا پایلوت اجرای طرح الگوی کشت در کشور شد

به گزارش روز یکشنبه سیناخبر رضا باقری با اشاره به وجود بیش از 7 هزار و 500 بهره‌بردار در بخش کشاورزی شهرستان شهرضا اظهار داشت: سطح زیر کشت گندم و جو به ترتیب هزار و 300 و 3 هزار و 200 هکتار و سطح زیر کشت دانه‌های روغنی 70 هکتار است.

باقری با اشاره به وجود 450 هکتار کشت صیفی‌جات در شهرضا افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌های شهرضا 45 هکتار است و این شهرستان قطب تولید نشاء در کشور و استان اصفهان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با بیان اینکه 80 درصد از نشاء جنوب استان اصفهان را شهرستان شهرضا تأمین می‌کند، گفت: یکی از شاخص‌های شهرستان شهرضا کشت انار در هزار و 650 هکتار است که انار این شهر از نظر تازه‌خوری یکی از بهترین انارهای کشور است.

وی با اشاره به وجود بیش از هزار و 67 واحد گاوداری سنتی و 892 واحد گوسفند و بره در شهرضا بیان کرد: 871 واحد گاوداری شیری سنتی، 88 واحد صنعتی گاو و گوساله و 9 واحد صنعتی گوسفند و بره نیز در شهرستان شهرضا فعال است.

باقری با اشاره به اینکه در حال حاضر در شهرستان شهرضا 140 واحد مرغ گوشتی و 3 واحد مرغ تخم‌گذار در حال فعالیت است، تصریح کرد: یک واحد پرورش بوقلمون، 3 واحد پرورش شترمرغ و 292 واحد پرورش زنبور عسل در این شهرستان فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه شهرستان شهرضا قطب تولید شیر و انار، تخم‌مرغ، عسل در استان اصفهان است، عنوان کرد: شهرستان شهرضا در تولید گوشت مرغ و شترمرغ دارای رتبه‌های اول تا سوم در استان اصفهان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به این‌که شهرضا با 5 واحد صادرکننده محصولات گلخانه‌ای قطب تولید این محصولات در استان اصفهان است، خاطرنشان کرد: در شهرستان شهرضا تعاونی‌های توزیع کشاورزی، گوسفندداران و زنبورداران فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که تعاونی گاوداران شهرضا در تعیین نرخ شیر در کشور دخیل است، ادامه داد: روزانه 230 تن شیر در شهرضا تولید می‌شود که با وجود شرکت آریا لبن در شهرستان شهرضا بیش از 80 درصد شیر تولیدی گاوداران یعنی 140 تن شیر به این کارخانه وارد می‌شود.

باقری با اشاره به توسعه صنایع فرآوری، بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی در شهرستان شهرضا گفت: در این راستا فرآوری شیره انگور در دستورکار است و واحدهای سنتی به صنعتی تبدیل می‌شوند.

وی با تأکید بر بهسازی و فعال‌سازی دامداری‌های روستایی افزود: ورود محصولات لبنی بسته‌بندی در روستاها عیب بسیار بزرگی است، شغل روستایی دامداری و دامپروری است و باید دامداری‌های روستایی حفظ شود و شرایط بهداشتی آن تغییر کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به بهسازی قنوات و کانال‌های انتقال آب کشاورزی گفت: در این راستا 3 میلیارد تومان هزینه کردیم و چندین کانال انتقال آب کشاورزی بهسازی و مرمت شد.

وی با تأکید بر تغییر الگوی کشت با وجود مشکل کمبود آب بیان کرد: سیستم قدیمی الگوی کشت با وضعیت اقتصاد نوین و وضعیت اقلیمی دیگر جوابگو نیست، 7 شهرستان در کشور پایلوت تغییر الگوی کشت شدند و تنها شهرستانی که طرح آن آماده شد، شهرستان شهرضا است و امیدوار هستیم بتوانیم از سال زراعی آینده این طرح را در شهرستان اجرایی کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang