کد خبر : 175966 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jun 3 2019 4:42PM - 1398/03/13
0 نفر 0 نفر

هلال ماه شوال در شامگاه سه شنبه 14خردادماه قابل رویت است

سیناخبر- رییس هیات مدیره سازمان مردم نهاد خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا گفت: هلال ماه شوال در شامگاه سه شنبه 14خردادماه قابل رویت است .

هلال ماه شوال در شامگاه سه شنبه 14خردادماه قابل رویت است

به گزارش سیناخبر حسین جانقربانی گفت: هلول ماه شوال سال 1440قمری دربعد ازظهر دوشنبه 13خردادماه مطابق با ساعت رسمی کشور در 14 و 33 دقیقه متولد شد.

جانقربانی تصریح کرد: به دلیل قرارگرفتن خورشید ،ماه و زمین در یک راستا پدیده قرینین اتفاق می افتد که این پدید در هنگام هلول هرماه قمری اتفاق می افتد.

وی افزود: اگر زمان قرارگرفتن خورشید،زمین و ماه دریک راستا،خورشید با زاویه صفردرجه باشد پدیده خورشید گرفتگی اتفاق می افتد که در این ماه ما شاهد آن نخواهیم بود.

مسئول گروه استهلال شهرضا گفت: با توجه به رویت پذیری وضعیت هلال ماه شوال، امروز دوشنبه 13خرداد در بخش هایی از اقیانوس آرام و قاره آمریکا ماه قابل رویت است.

جانقربانی تصریح کرد: شامگاه فردا سه شنبه 14 خردادماه  در کشور،در صورت مساعد بودن شرایط جوی بعد از غروب آفتاب با چشم مسلح و بعد از اذان مغرب با چشم غیرمسلح  قابل رویت است.

وی افزود: ما  در گروه استهلال شهرضا با همکارانی از گروه استهلال خمینی شهر فردا عصر برای استهلال ماه شوال در دامنه کوه دامزاد مستقر می شویم.

رییس هیات مدیره سامان مردم نهاد خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا گفت: مردم می توانند دراین استهلال شرکت کرده و ماه شوال را ببینند.

جانقربانی تصریح کرد: اگر فردی تمایل رویت ماه شوال به صورت تجربی دارد بهتر است 20دقیقه بعد از غروب آفتاب بر روی پشت بامی که ساختمانی روبه افق در مقابل نداشته نباشد ،رفته و محل غروب خورشید را نشانه گذاری کند.

وی افزود: سپس 9درجه به سمت چپ نسبت به خورشید سمت افق و 12درجه به سمت بالانگاه کند تا ماه شوال را ببینند.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر

کلمات کلیدی

نظرات
Designed and Powerd by Afrang