کد خبر : 207955 دسته : دینی ومذهبی
تاریخ انتشار : Aug 4 2020 11:42AM - 1399/05/14
0 نفر 0 نفر

میلاد خجسته پیشوای دهم شیعیان امام هادی(ع) فرخنده باد

سیناخبر- میلاد خجسته امام دهم شیعیان، حضرت امام علی النقی (ع) پانزدهم ذي حجّه ،سال 212 هجري قمري.

میلاد خجسته پیشوای دهم شیعیان امام هادی(ع) فرخنده باد

امام علي بن محمد، بن علی، بن موسی، بن جعفر، بن محمد، بن علی، بن الحسین، بن علی، بن ابی طالب( علیهم السلام )، معروف به امام  علی النقی الهادی(ع) از مادر پاک نهادی به نام " سمانه مغربیه " در پانزدهم ذی حجه سال 212 هجری قمری در قریه " صُریا " واقع در سه مایلی مدینه منوره دیده به جهان گشود و عالم هستی را با نور ولایتش منور و روشن نمود.

البته در باره تاريخ تولد امام علی النقی(ع) اتفاق نظري ميان مورخان و سيره نويسان نيست. برخي از آنان، تاريخ تولدش را نيمه ذي حجّه و برخي ديگر دوم و يا پنجم رجب ذکر کرده اند.

 همچنين در باره سال تولدش، برخي سال 212 و برخي ديگر سال 214 قمري را بيان کردند. اما قول معروف و مشهور شيعه در باره میلاد مسعود وی، همان پانزدهم ذي حجّه سال 212 قمري است  بدين جهت اين روز را به خاطر ميلاد مبارک آثار آن حضرت گرامي مي دارند.

القاب این امام همام عبارت است از : هادي، نقي، نجيب، مرتضي، ناصح، عالم، مؤتمن، منتجب و طيب.

کُنیه وی عبارت است از : ابوالحسن. شایان ذکر است که علاوه بر آن حضرت، سه تن از امامان معصوم ديگر، يعني امام علي بن ابي طالب(ع)، امام موسي بن جعفر(ع) و امام رضا(ع)نيز داراي اين کنيه مي باشند.

وليکن براي تمييزو تعيين هر يک ازآنان،کنيه"ابوالحسن " به طورمطلق، براي امام علي(ع) قرار داده شد و به امام موسي بن جعفر(ع)"ابوالحسن اول " ،به امام رضا(ع) " ابو الحسن ثاني " و به " امام هادي(ع)"ابو الحسن ثالث گفته مي شود.

 پدر بزرگوارش امام محمد تقي(ع)، معروف به جوادالأئمه(ع)، امام نهم شيعيان است که نَسَبش با شش واسطه به امام علي بن ابي طالب(ع) منتهی مي شود.

سِنّ شریف امام جواد (ع) در هنگام تولد فرزندش امام علی النقی (ع) هیجده سال بود. اما مادر امام هادي(ع) که به وی سمانه و غزاله می گفتند، بانويي شريف و نجيب بود و امام هادی(ع)در شأن وي فرمود: مادرم به حق من عارف و از بهشتيان است و شيطان سر کش به او نزديک نمي شود و مکر جبّاران به وي اصابت نمي کند.او در پناه خدايي است که نمي خوابد و مادر صديقان و صالحان را به خود وا نمي گذارد.

تولد با برکت امام هادی (ع) در عصر خلافت مامون عباسی [ هفتمین خلیفه سلسله عباسیان ] واقع گردید و امامت آن حضرت مصادف بود با دوران خلافت شش تن از خلفای دیگر عباسی ، یعنی : معتصم ، واثق ، متوکل ، منتصر ، مستعین و معتز که اکثر آنان نسبت به آن حضرت و سایر وابستگان به اهل بیت (ع) و شیعیان و محبان به خاندان عصمت و طهارت (ع) ظلم و جفا نموده و زندگی را بر آنان سخت و طاقت فرسا نمودند(1)

منابع:

1- مستدرک سفینة البحار ، ج 7 ، ص 403 ؛ وقايع ألايام،ص 296؛ الانوار البهیة ، ص 271

هم چنین نک : الکافي،ج1،ص 497 ؛ الارشاد،ص 635 ؛ کشف الغمة ، ج3،ص 230 ؛ منتهي الآمال،ج2،ص 361

تهیه و تنظیم: حجت الاسلام والمسلمین رحمت الله نوری

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang