کد خبر : 186826 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Dec 7 2019 10:29AM - 1398/09/16
0 نفر 0 نفر

رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه(س) تسلیت باد

سیناخبر- رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه(س) در قم تسلیت باد.

رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه(س) تسلیت باد

السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ فَاطِمَةَ وَ خَدِيجَةَ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا أُخْتَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا عَمَّةَ وَلِيِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ ،

حضرت فاطمه معصومه(س) بنت موسی کاظم(ع)در دهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در شهر مقدس قم وفات یافت.

آن حضرت پس از هجرت اجباری برادرش امام رضا(ع) در سال 200 هجری قمری به خراسان و سکونت چند ساله در شهر مرو(واقع در کشور فعلی ترکمنستان)، پایتخت موقت مأمون عباسی، به همراه تعدادی از بنی هاشم و خدمت کاران در سال 201 هجری قمری عازم ایران شد تا با گذر از شهرهای مختلف آن به محضر برادر ارجمندش امام رضا(ع) در مرو نایل آید.

وی راه طولانی حجاز تا ایران را طی کرد تا این که به شهر ساوه در مناطق مرکزی ایران رسید و در این شهر مورد تهاجم ناجوانمردانه مخالفان متعصب اهل بیت(ع) که بی تردید از وابستگان و مزدوران دستگاه خلافت عباسی بودند، قرار گرفت و تعداد زیادی از همراهانش، از جمله برادرش حمزة بن موسی کاظم(ع) به شهادت رسیدند.

مهاجمان از ترس مقام برادرش امام رضا(ع) که در ظاهر ولی عهد مامون عباسی بود، متعرض این بانوی شریف نشده و او را به همراه خدمتکارانش در ساوه رها کردند.

حضرت فاطمه معصومه(س) با این که بسیار رنجور و بیمار بود و نیاز به استراحت و بستری شدن کامل داشت، با این حال ماندن در ساوه را به صلاح ندید و به همراهان فرمود که وی را به شهر شیعه نشین قم برسانند.

 حضرت فاطمه معصومه(س) با سختی و بیماری تمام خود را به شهر قم رسانید، و در این شهر مورد استقبال شایان علما و عموم اهالی ولایتمدار آن قرار گرفت.

 موسی بن خزرج، بزرگ عالم شیعی شهر قم افسار ناقه آن حضرت را گرفت و او را با شور و شوق تمام و ابراز و اظهار خوشحالی زنان و مردان مؤمن وارد بیت خود در محله میدان میر نمود و خود و خانواده اش به پذیرایی آن حضرت و همراهانش همت تمام گماشتند.

ولی اقامت آن حضرت چندان به درازا نکشید و پس از گذشت تنها 17 روز روح مقدسش به اعلی علیین پرواز و شهر قم را غرق در ماتم و عزا نمود.

مردم قم که تازه عترت و بوی اهل بیت عصمت را استشمام و بالندگی و افتخار بزرگ را برای خودشان بعینه مشاهده می کردند، با شنیدن خبر رحلت غریبانه آن حضرت شوکه و سراسیمه شده و همگی به سمت خانه موسی بن خزرج رهسپار شدند و اقدام به عزاداری نمودند.

بانوان ولایتمدار بدن مقدس آن حضرت را تغسیل و تکفین نمودند و اهالی سوگوار با چشمانی پُر از اشک جنازه مطهرش را با شکوه تمام تشییع و در باغ بابلان(متعلق به موسی بن خزرج) که در کنار رود قم قرار داشت دفن نمودند.

از همان زمان، قبر شریف آن حضرت مورد توجه شیعیان و محبان اهل بیت(ع) قرار گرفت و به تدریج به زیارتگاه بزرگی برای عاشقان ولایت در سرزمین ایران تبدیل گردید.

به برکت آن مضجع نورانی، حوزه علمیه قم تاسیس شد و امروز به عنوان بزرگترین و مهم ترین حوزه علمیه تشیع در جهان شناخته می شود و علما و فقهای بی شماری در آن به تبلیغ و ارشاد مسلمانان عالم همت گماشته اند.

انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از این شهر آغاز و به دیگر مناطق ایران گسترش پیدا نمود و پس از پیروزی انقلاب و تشکیل نظام جمهوری اسلامی، این شهر به عنوان«امّ القرای جهان تشیّع» معروف شده است.

حضرت فاطمه معصومه(س) از شخصیت های علمی و معنوی زمان خویش بود و بعد از پدرش امام کاظم(ع) و برادرش امام رضا(ع)، مرجع و ملجاء مذهبی عموم مسلمانان به ویژه شیعیان بود و حتی پدر ارجمندش گاهی پرسش های مومنان را به وی می سپرد تا علم و فضلش بر همگان آشکار گردد.

این بانوی بزرگ که به کریمه اهل بیت(ع) مشهور و معروف شده است، توفیق درک سه امام معصوم(ع) را به دست آورد: امام موسی کاظم(ع)، امام رضا(ع) و امام محمد تقی(ع) .

وی از احترام فوق العاده هرسه امام معصوم (ع) برخوردار بود.

امام محمد تقی(ع) عمه اش فاطمه معصومه(س) را بسیار دوست می داشت و وی را عزیز و گرامی می شمرد و علاقه طرفینی عجیبی بین آن دو حاکم بود.

امام جواد(ع) در وفات شهادت گونه عمه اش فاطمه معصومه(س) بسیار محزون و متاثر شد و در روایتی فرمود: هرکس عمه ام فاطمه(س) را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.

پاداش زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

 امام صادق علیه السلام فرمود:  «... وَ لَنا حَرَماً و هُو قُمُّ و سَتُدْفَنُ فیها اِمْرَأَةٌ مِنْ وُلْدی تُسمَّی فاطِمَةَ، مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ»

  «... و برای ما حرمی است و آن شهر قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آن جا دفن می‌شود که نامش فاطمه می‌باشد. هر کس او را زیارت کند، بهشت برای او واجب است.»

 فضیلت زیارت حضرت معصومه (س)

  يكي از ويژگي‌هاي حضرت معصومه (س) زيارتنامه ی مأثور از معصوم (ع) است كه از طرف برادر بزرگوارش حضرت امام رضا (ع) وارده شده است.

در خصوص پاداش و ثواب عظیم زیارت فاطمه معصومه(س) روایات متعددی از ائمه معصومین(ع) نقل شده است.

 شيخ صدوق با سند صحيح از امام رضا (ع) روايت مي‌كند كه فرمود: «مَنْ زارَها فَلَهُ الْجَنَّةُ» هر كس او را زيارت كند بهشت از آن اوست.

 ابن قولويه در كتاب بسيار ارزشمند «كامل الزيارات» كه يكي از معتبرترين كتاب‌هاي قرن چهارم است. با سند معتبر از امام جواد (ع) روايت كرده است كه فرمود:

«مَنْ زارَ قَبْرَ عَمَّتی بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّهُ» هر كس عمه ام را در قم زيارت كند بهشت از آن اوست.

حضرت علی بن موسی الرّضا (ع) فرمود: «مَنْ زارَ المَعْصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زارَنی».

هر كس معصومه (س) را در قم زیارت كند، مثل كسی است كه مرا زیارت كرده است.

تهیه و تنظیم : حجت الاسلام و المسلمین رحمت الله نوری

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang