کد خبر : 176427 دسته : سیاسی واقتصادی
تاریخ انتشار : Aug 15 2019 11:52AM - 1398/05/24
0 نفر 0 نفر

زیباکلام: مردم دیگر برای اصلاح طلب و اصولگرا تره هم خرد نمی‌کنند

سیناخبر- زیباکلام: مردم دیگر برای اصلاح طلب و اصولگرا تره هم خرد نمی‌کنند/ حمله توئیتری محمود صادقی به کارگزاران/جزئیات جدید از بازداشت حسن عباسی/اماراتی‌ها برای باز شدن حساب‌های ایرانیان اقدام می‌کنند/کرباسچی حرف می زند،بعد می گوید منظورم این نبود/ شفاف حرف بزن آقا!

زیباکلام: مردم دیگر برای اصلاح طلب و اصولگرا تره هم خرد نمی‌کنند

به گزارش سیناخبر تحولات در گذر است و خبر هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

 

 

اماراتی‌ها برای باز شدن حساب‌های ایرانیان اقدام می‌کنند

 

سید جلال ساداتیان در گفتگو با «آزادی» گفت: «این عدم موفقیت‌ها آمریکا و یارانش و موفقیت‌های ایران موجب تغییر رویکرد در منطقه شد. رویکردی که امارات و احتمالا بعد از آن عربستان را به این وادار می‌کند که با ایران از در سازش درآیند، زیرا ایران گفته که امنیت ایران و تنگه و آبراه خلیج فارس به عهده ایران است.» وی با تاکید بر اینکه کشور‌های منطقه «تغییر رویکرد دادند و به سوی ایران آمدند» گفت: «ایران هم اعلام کرده که به امنیت منطقه‌ای احترام می‌گذارد و می‌تواند وارد گفتگو شود. امارات هم از همین در وارد شد. دیدیم که در هیات اماراتی هم بیشتر مرزبانان و آن‌هایی که به دنبال امنیت هستن، بودند. آمدند و گفتگو کردند و حسب شنیده‌ها گفتند که اقداماتی در راستای باز شدن حساب‌های ایرانیان در امارات انجام خواهند نداد. به این ترتیب حاصل تغییر رویکرد و همکاری در حوزه امنیت در زمینه اقتصادی نیز مشاهده خواهد شد و همه این‌ها به معنی آن است که کشور‌های منطقه از مقاومت ایران تاثیر پذیرفته‌اند». وی خاطر نشان کرد: «البته این معنی آن نیست که حادثه آفرینی جدیدی نمی‌شود، اما از نظر این روند رو به رشد و پیشرفت است».

 

نماینده مجلس: سیف باید محاکمه شود

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس با اشاره به حیف و میل فراوان ارز‌ها توسط رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: دولت باید پاسخگوی این سوءمدیریت فراوان و ضرری که به کشور وارد شد، باشد. احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس با ابراز تاسف از اینکه محاکمه رئیس کل سابق بانک مرکزی به واسطه حیف و میل ارز‌ها هنوز محقق نشده است، گفت: دولت اصرار عجیبی دارد با توجه به اینکه مسئولیت آقای سیف پایان پذیرفته و باید پاسخگوی حیف و میل و سوءمدیریت فراوان وی باشد او را به عنوان مشاور عالی مالی حفظ کند. علیرضا بیگی خاطرنشان کرد: اتهامات زیادی متوجه آقای سیف است و این موضوع سیگنال‌های نامناسبی است که از دولت در شرایطی که اختیارات زیادی دارد دریافت می‌کنیم و به نظر می‌رسد که دولت بنا ندارد در کارهایش تجدیدنظر کند. نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به نهیب مقام معظم رهبری درباره خصوصی‌سازی به دولت مبنی بر اینکه اشتباهات فراوانی در این موضوع رخ داده تصریح کرد: نتایج آن تخلفات به تاراج رفتن بیت‌المال منجر شده است.

 

حمله توئیتری محمود صادقی به کارگزاران

محمود صادقی در توئیتی انتقادات تندی را متوجه حزب کارگزاران کرد. در پی اظهارات جنجالی کرباسچی درباره رهبری در جریان اصلاحات و ضرورت بازسازی این جریان، روز گذشته صادق زیباکلام در توئیتی نوشت:خروج سازندگی از جبهه اصلاحات را با همه تلخیش می‌توانم درک کنم. این فقط کرباسچی و مرعشی نیستند که بی برنامگی، بی هدفی، بی ارادگی، بی مسئولیتی و بی عملی رهبری اصلاحات بالاخص جناب خاتمی آن‌ها را بالمره ناامید و به آخر خط رسانیده است. اما بایستی از این عزیزان پرسید که آیا خروج از اصلاحات راه درستی است؟ این توئیت زیباکلام با پاسخ محمود صادقی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان روبرو شد و نوشت:پیوند کارگزاران با اصلاح طلبان از ابتدا، بیش از آنکه هویتی باشد، سیاسی بود. بهترین توصیف برای این جریان همان راست مدرن برآمده از راست سنتی است. خاستگاه اصلی الیگارشی در نظام جمهوری اسلامی و بی اعتنا و بلکه معارض با عدالت اجتماعی که تبار اصلی اصلاح طلبان است.

 

جزئیات جدید از بازداشت حسن عباسی

پس از انتشار خبر دستگیری حسن عباسی، خبرنگار ایسنا در پیگیری صحت این خبر به این نتیجه دست یافت که حسن عباسی تحلیل گر سیاسی "از سوی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح" و "با شکایت معاون حقوقی وزارت اطلاعات" بازداشت شده است.

 

واکنش یک نماینده به بخشش نجفی از سوی خانواده استاد

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که اولیای دم میترا استاد با بخشش نجفی کمک کردند که بسیاری از شائبه‌های مطرح شده در فضای مجازی و جامعه نسبت به این پرونده برطرف شود. یحیی کمالی پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به بخشش نجفی از سوی خانواده میترا استاد گفت: آن چه در این پرونده از مرحله تحقیق تا رسیدگی و نهایتا صدور حکم رخ داد نشان می‌دهد که مراجع ذی‌صلاح در این باره کار خود را به نحوه احسن و اکمل انجام دادند. وی توضیح داد: قتل از مواردی است که تقاضای قصاص مستلزم تقاضای اولیای دم مقتول است با شکایت آن‌ها پرونده تحقیقات شروع می‌شود و با رضایت آن‌ها حکم قصاص منتفی می‌شود با توجه به گذشت خانواده مقتول تنها جنبه عمومی جرم می‌ماند که در اختیار قاضی صادر کننده حکم است تا از باب جنبه عمومی و اتفاقات رخ داده در جامعه همچون تاثیرات روحی و روانی این پرونده بر مردم و مسائل مرتبط با آن مجازات تعیین کنند. قاضی می‌تواند طبق قانون مجازات سه تا ۱۰ سال حبس را پیش بینی نمایند. نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر این که روند رسیدگی به پرونده نجفی قاتل میترا استاد با سرعت، دقت و نظم طی شد و دادگاه حکم قصاص را صادر کرد، گفت: قانون تقاضای قصاص را به عهده اولیای دم گذاشته که اگر آن‌ها گذشت کنند دادگاه نمی‌تواند کار دیگری درباره قصاص انجام دهد. اگر منظور بردار مقتول از اعلام گذشت همان نظر اولیای دم یعنی پدر و مادر باشد عملا قصاص منتفی است، چون پدر، ولی قهری است که با گذشت پدر و مادر مقتوله قصاص منتفی می‌شود.

 

زنگنه ادعای نفتی ترامپ را به سُخره گرفت

وزیر نفت با تمسخر به این پرسش که آمریکا گفته است که به نفت خاورمیانه احتیاجی ندارد، گفت: آمریکا راست می‌گوید! بیژن زنگنه وزیر نفت، در حاشیه جلسه صبح امروز هیأت دولت، با تمسخر در پاسخ به این پرسش که آمریکا گفته است که به نفت خاورمیانه احتیاجی ندارد، گفت: آمریکا راست می‌گوید، نفت خاورمیانه به آمریکا نیاز دارد. وی ادامه داد: یعنی بعضی از کشور‌های نفتی خاورمیانه به آمریکا بیشتر احتیاج دارد؛ تا آمریکا نسبت به آنها. زنگنه همچنین در پاسخ به فارس گفت: واقعا آمریکا با توجه به نفت شل نیاز به نفت خاور میانه ندارد، اما واردات نفتی دارد. گفتنی است؛ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب در گردهمایی «رشد انرژی و تولید» در شهر «موناکا» پنسیلوانیا مدعی شده بود که وابستگی این کشور به نفت و گاز غرب آسیا پایان یافته است و گفته بود: ما دیگر به [نفت و گاز]خاورمیانه نیازی نداریم.

 

اظهارات مدیرکل حقوقی وزارت اطلاعات درباره حبس حسن عباسی


متعاقب تعریضات و انتساب موارد خلاف واقع متعدد و مکرر توسط آقای عباسی به وزارت اطلاعات این مرکز عظیم مبارزه و جهاد علی رغم خویشتن داری این وزارتخانه و کارکنان خدوم آن در بسیاری از موارد با ابتناء به حفظ مصالح امنیت ملی وزارت اطلاعات با استناد به یکی از تعریضات ایشان که وی در سخنرانی مدعی گردیده بود: نیت وزارت اطلاعات ایجاد تغییر و تحول در نظام بوده و همچنین مدعی گردیده بود وزارتخانه متبوع با کانال ضد نظام در ارتباط می باشد. این وزارتخانه نسبت به طرح شکایت نزد مرجع قضایی اقدام و پس از طی تشریفات رسیدگی بر اساس موازین قانونی، نهایتاً رأی محکومیت نامبرده در مرحله بدوی رسیدگی توسط شعبه محترم رسیدگی کننده صادر و رأی مزبور با توجه به تجدید نظر خواهی مشارالیه در مرحله تجدید نظر نیز مجدداً رسیدگی و محکومیت ایشان با حکم شعبه تجدید نظر رسیدگی کننده قطعی گردید. قاعدتاً حبس ایشان در راستای شکایت وزارت اطلاعات و اجرای حکم قطعی صادره از مقام محترم صالح قضایی، توسط مراجع ذی صلاح صورت گرفته است./ فارس

نجفی در آستانه آزادی ؟


طبق جنبه عمومی جرم و مطابق ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی «هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا بهر علت قصاص نشود درصورتیکه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از ۳ تا ۱۰ سال‌ محکوم می‌کند.» ️مجازاتی که در این ماده از آن یاد شده، قطعا درباره قتل های در خفا، موردی، خانوادگی و به خصوص درباره کسی که مردم از او احساس ناامنی نمی کنند، نیست. از این رو، احساس می شود دادگاه با توجه به سوابق مدیریتی و اجرایی و سن و سال نجفی و کیفیت قتل که بر اثر حمله آنی خشم صورت گرفته، بسیار بعید است او را به دلیل جنبه عمومی جرم، به زندان، محکوم کند./ خبرآنلاین

تعارضی بین فعالیت های سردار سلیمانی و ظریف وجود دارد؟


علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید در نشست خبری با رسانه ها گفت: متاسفانه عده‌ای به دنبال شکل دادن خط تعارض دو گانه‌ای هستند به این معنا که سردار سلیمانی فعالیت میدانی می‌کند و آقای ظریف فعالیت دیپلماسی می‌کند و می‌خواهند این خط را پررنگ کنند. در حالیکه هم آقای ظریف و هم سردار سلیمانی از رهبری ماذون هستند. عده‌ای می‌خواهند خط موشکی دفاعی و میدانی را پررنگ کنند و طرفداران دیپلماسی هم می‌خواهند خط دیپلماسی را پررنگ کنند. در حالیکه این دو خط با هماهنگی با هم جلو می‌روند. سال گذشته گزارشی در جلسه غیر علنی مطرح شد اما در حادثه منا موضوع مقصر دانستن ایران مطرح نبود. هزینه‌های دادرسی را باید سازمان حج پرداخت کند.

کارگزاران رکن اصلی اصلاح‌طلبیِ واقعی است، والسلام


محمد عطریانفر در پاسخ به اصلاح طلبانی که هویت اصلاح طلبی کارگزاران را زیر سوال برده بودند به خبرآنلاین گفت: کارگزارن اصلاح طلب است و هیچگاه با هویت خود خداحافظی نمی‌کند و این دیگران هستند که رادیکال می‌شوند و اتفاقا از اندیشه‌های اصلاح‌طلبی فاصله می‌گیرند. رکن اصلی اصلاح‌طلبی واقعی کارگزاران است؛ والسلام. موضوع فراتر از عارف است، ما باید به انتقادات بدنه اجتماعی توجه داشته باشیم و به بازسازی مدیریتی بپردازیم و بتوانیم پاسخ مثبتی به توقعات بدهیم. رایزنی‌ سران اصلاحات با محوریت آقای خاتمی نزدیک به یک سال است که در جریان است. آقای خاتمی همواره محور این گفت‌وگوها است.

کاگردانی که سر صحنه دیالوگ می‌نوشت تا داغ و خاشخاشی به دست بازیگر برسد


منوچهر آذری که در سریال "هزاردستان" با علی حاتمی همکاری داشته در زادروز این کارگردان فقید، خاطراتی از همکاری با او را برای خبرآنلاین بیان کرد؛ ️زنده‌یاد علی حاتمی بسیار زیاد اهل رادیو بود، آن را گوش می‌کرد و آن را می‌شناخت. به سبب همین شناخت با ما که آن زمان در رادیو مشغول بودیم آشنایی داشت. بسیار اهل هنر بود، هنر را دوست داشت و به هنرمندان احترام می‌گذاشت. تفاوتی نداشت که هنر در چه زمینه‌ای باشد آن چیزی که او مشتاق آن بود استعداد و توانایی و خود هنر بود. حاتمی نه تنها نویسنده و کارگردان سریال «هزار دستان» بود در طراحی صحنه و لباس هم نظر می‌داد و یک ویژگی دیگری که داشت این بود که می‌توانست سر صحنه ادامه فیلمنامه را بنویسد. یک جاهایی به او می‌گفتیم چکار می‌کنی؟ چگونه در این شرایط می‌نویسی؟ می‌گفت می‌خواهم دیالوگ‌ها را داغ و خاشخاشی به دست بازیگر بدهم.

حقوق نمایندگان مجلس افزایش یافته است؟


اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: به دلیل شرایط اقتصادی که در سال ۹۷ داشتیم، هیچ گونه افزایشی در حقوق نمایندگان اعمال نکردیم، اما امسال به دلیل اینکه پایان سال کاری نمایندگان محسوب می‌شود و برای جلوگیری از تضییع حقوق همکارانمان مانند تمامی کارکنان دولت، در حال اعمال همان حقوق و مزایایی برای آنان هستیم که در قانون بودجه سال ۹۸ تصویب شده است.

کرباسچی حرف می زند،بعد می گوید منظورم این نبود/ شفاف حرف بزن آقا!


یک روزنامه نوشت: آقای کرباسچی به عنوان دبیر کل حزب کارگزاران، اخیراً اظهاراتی بیان داشته که از سوی عده‌ای به معنای انکار وجود رهبر دراین جریان تعبیر شده است و یا عده‌ای حتی این اظهارات را به معنای عبور حزب کارگزاران از جریان اصلاح‌طلب تعبیر کردند. همین طور برخی هم می‌گویند این ر ا می‌توان اصرار کرباسچی بر تغییرات بنیادین در جریان چپ تعبیر کرد. این نقد جدی به شخصیتی مثل کرباسچی در کسوت دبیرکل یک حزب وارد است که چرا اظهاراتی دردسر ساز بیان می‌کند که نیاز به توضیحاتی بعد از آن دارد. مطمئنا کسی در جایگاه ایشان، نظراتشان می‌تواند تبعات سیاسی زیادی داشته باشد، بنابراین باید به گونه‌ای صحبت کنند که از حرف‌های او سوءتعبیر نشود و یا اینکه مواضعش را صریح و رک بگوید./آفتاب یزد

هانیه توسلی در صداوسیما ممنوع التصویر شد


تلویزیون اعلام کرده که تصاویر و صدای هانیه توسلی باید از تیزر‌های "ایده اصلی" حذف شود. پیام نیکفرد (مدیر روابط عمومی شرکت سینمایی خانه فیلم و پخش‌کننده ایده اصلی)، با اشاره به پخش نشدن تیزر‌های این فیلم از صداوسیما گفت: بعد از آنکه تیزر‌های فیلم ایده اصلی به کارگردانی آزیتا موگویی آماده شد، آن را به صداوسیما ارائه کردیم، اما به ما اعلام شد که باید بخش‌هایی که هانیه توسلی در آن حضور دارد، حذف شود. وی ادامه داد: به ما اعلام شد پخش تصویر و صدای هانیه توسلی در قالب تیزر و برنامه‌های دیگر ممنوع است. پیش از این پخش تیزر‌های فیلم قسم با بازی مهناز افشار در صداوسیما ممنوع شده بود و صداوسیما به سازندگان این فیلم اعلام کرده بود که باید تصاویر و صدای مهناز افشار را از این تیزر‌ها حذف کنند.

زیباکلام: مردم دیگر برای اصلاح طلب و اصولگرا تره هم خرد نمی‌کنند


صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و ابوالقاسم رئوفیان فعال سیاسی اصولگرا در میزگرد «مشارکت سیاسی و انتخابات» ایرنا بر رویگردانی مردم از دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا تاکید، اما بیان کردند که باید در انتخابات شرکت کرد. در ابتدای این میزگرد ابوالقاسم رئوفیان با بیان این که مردم دیگر اصولگرایی و اصلاح طلبی را کشتی نجات خود نمی‌دانند گفت: روزگاری مردم این دو جریان را باعث نجات خود می‌دانستند، اما امروز به دلایلی از جمله رفتار سران اصلاح طلبی و اصولگرایی، دیگر چنین دیدگاهی بین مردم غالب نیست. در ادامه صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب گفت: شعار اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا گرفته است و من از این بابت اصلا خوشحال نیستم. مردم دیگر برای اصلاح طلبان و اصولگرایان تره هم خرد نمی‌کنند و این همان چیزی است که مطلوب نظر براندازان بود. زیباکلام با اشاره به اظهارات اخیر سیدمحمدخاتمی رییس دولت اصلاحات در نقد فراکسیون امید و دولت دوازدهم گفت: بنده در این باره توئیتی کردم که آقای خاتمی آمدی جانم به قربانت، ولی حالا چرا و نوشتم که چرا شما این قدر دیر وارد عمل شدید؛ جالب این است که از حدود ۵ هزار کامنتی که زیر این توئیت گذاشته شد مردم در ۹۹ درصد آن هر چه ناسزا بود را نثار من و ایشان کرده بودند.

منبع: سایت خبری تحلیلی تابناک

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang